آجر قزاقی

آجر قزاقی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

آجر قزاقی چیست؟ آجرهای قزاقی چه کاربردی دارند؟ آجر قزاقی چه مزیتی دارد؟ یکی از انواع مختلف آجرهای موجود در بازار، آجر قزاقی (kazagh brick) است که قدمت دیرینه‌ای در ایران و تمدن‌های قدیمی برای ساخت سازه‌ها دارد. این نوع آجر که به صورت دستی ساخته می‌شود، در رنگ‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه می‌کنیم به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این آجر محبوب تا پایان مقاله با ما همراه باشید. شما می توانید از آجر اصفهان محصول مورد نظر خود را دریافت کنید.

آجر نما

آجر قزاقی چیست؟

در پاسخ به سوال آجر قزاقی چیست باید بگوییم که این نوع آجرها جزو قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین آجرها در بازار مصالح ایران به شمار می‌روند که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. مهندسین و طراحان ساختمانی در نمای ساختمان‌ها و همچنین دکوراسیون داخلی از انواع آجرهای قزاقی استفاده می‌کنند و به نوعی می‌توان گفت که آجر قزاقی، اولین آجری است که برای نمای ساختمانی مورد استفاده قرار گرفت.

آجر قزاقی به آجر سنتی یا خشت دستی معروف است و برای ساخت آن از خاک رس، خاک نسوز، خاک شیل و یا خاک‌های دیگر استفاده می‌کنند. در واقع تمامی مراحل ساخت و پخت آجر قزاقی به همان روش‌های قدیمی انجام می‌شود. ابتدا خاک را به گل تبدیل می‌کنند و آجر در قالب‌های چوبی با ابعاد مورد نظر، شکل می‌گیرد و در نهایت در کوره‌های آجرپزی پخته می‌شود. لازم به ذکر است که نوع و رنگ آجر قزاقی به مدت زمان پخت خشت در کوره بستگی دارد.

آجرهای قزاقی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود از جمله مقاومت بالا در برابر حرارت، سختی، زیبایی و دوام گزینه بسیار مناسبی برای ساختمان‌های مختلفی و همچنین نماهای قدیمی به شمار می‌روند. امروزه می‌توانیم مشاهده کنیم که ساختمان‌های ساخته شده با آجرهای قزاقی هنوز پس از گذشت سال‌ها زیبایی و استحکام خود را حفظ کرده‌اند.از این آجر برای نمای آجر مدرن استفاده می شود.

این آجر در گذشته بیشتر در قم یا ورامین تولید می‌شد و امروزه شاهد تولید انواع آن در اصفهان و شیراز هستیم. یکی از کاربردهای مهم آجرهای قزاقی، استفاده در میراث فرهنگی و ساختمان‌های دارای بافت قدیمی است. همچنین در فرآیند بازسازی و مرمت نماهای قدیمی جزو بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. شما می‌توانید کیفیت و زیبایی آجرهای قزاقی را در بناهای تاریخی همچون مسجد جامع یزد و اصفهان، طاق کسری و غیره مشاهده کنید.

 

کاربردهای آجر قزاقی

در بخش قبلی توضیح دادیم که آجر قزاقی چیست و ویژگی‌های مختلف آن را برشمردیم. همانطور که اشاره کردیم، این نوع آجرها کاربردهای مختلفی در صنعت ساخت و ساز دارند و در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. در واقع تولید آجر در هر محصول، مراحل خود را دارد.

 • کاربرد آجر قزاقی در نمای داخلی

احتمالا با نگاهی به آجرنمای قزاقی متوجه خاک و طبیعت شوید و این را می‌توانید در نمای داخلی منزلتان بگنجانید. آجر قزاقی در بسیاری موارد در نمای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تنهایی نمای اصیل و سنتی خاصی را ایجاد می‌کند. همچنین ترکیب آجر قزاقی با چوب، شیشه و غیره می‌تواند تلفیقی از سبک کلاسیک و مدرن را برای سازه فراهم نماید.  از موارد استفاده آجر قزاقی برای نمای داخلی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

-اتاق خواب

-آشپزخانه

-سرویس بهداشتی

-تی وی وال

-دیوار تزئینی نشیمن

-دکوراسیون اداری

-راهرو

-ستون

 • کاربرد آجر قزاقی در نمای ساختمان

همانطور که پیشتر در بخش آجر قزاقی چیست اشاره کردیم، با نگاهی به بناهای تاریخی در کشور می‌توانید به کاربرد آجرهای قزاقی در نمای ساختمان پی ببرید. طراحی نما با آجرنمای قزاقی در بسیاری از بناها از جمله خانه پروین اعتصامی و خانه سیمین و جلال آل احمد از هنرمندان محبوب ایران مشهود است.

 • کاربرد آجر قزاقی در کف

امروزه مشاهده می‌کنیم که آجر قزاقی در ابعاد مختلفی که دارد، در کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. رایج‌ترین ابعاد مورد استفاده از این نوع آجر در کف، آجرهای  10*10 و 20*20 سانتی‌متر هستند. استفاده از آجر قزاقی 20*20 سانتی‌متر برای کف فرش حیاط، پیاده‌رو، باغ، رستوران‌های سنتی، پارکینگ و غیر با ترکیب رنگ آن می‌تواند نمای چشم‌اندازی را خلق کند.

 • کاربرد نمای دیوار حیاط با آجر قزاقی

یکی دیگر از کاربردهای مهم آجر قزاقی، استفاده در نمای دیوار حیاط است. کارشناسان آجر اصفهان ملکیان معتقدند که ترکیب نمای خارجی ساختمان با آجرنمای قزاقی در کنار نمای دیوار حیاط با آجر قزاقی  با تکنیک‌های آجرچینی متفاوت می‌تواند بسیار چشم‌نواز باشد.

 • ساختمان سازی با آجر قزاقی

آجر قزاقی جزو قدیمی‌ترین انواع آجر به شمار می‌رود که در زمان های قدیم در ساخت خانه‌های کاهگلی، پناهگاه و غیره مورد استفاده قرار می‌گرفت و از این جهت به این نوع آجر، آجر خشتی نیز می‌گویند. مهندسین و طراحان ساختمانی رفته رفته با پیشرفت تجهیزات و مصالح ساختمانی، تصمیم به استفاده از این آجر برای ساختمان‌سازی گرفتند. استفاده از آجرهای قزاقی در روستاها و ده‌های مختلف کشور بسیار رایج است و ساخت خانه‌ها و یا دیوارچینی حیاط، پارکینگ، باغ و غیره جزو کاربردهای مهم در ساختمان‌سازی با آجر قزاقی به شمار می‌رود. در واقع آجر در نمای ساختمان اهمیت ویژه ایی دارد.

کاربرد آجر قزاقی

انواع آجر قزاقی

آجرهای قزاقی در رنگ‌ها، طرح‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسند و در ادامه به انواع آن‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف می‌پردازیم.

انواع آجر قزاقی بر اساس ابعاد

ابعاد مختلفی از آجرهای قزاقی در بازار موجودند که از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابعاد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آجر پلاک قزاقی با ضخامت 3 سانتی‌متر:

-5*20 سانتی‌متر

-5/5*20 سانتی‌متر

 • آجر قزاقی نیمه:

-5*5*20 سانتی‌متر

-5/5*5/5*20 سانتی‌متر

 • آجر قزاقی کامل:

-5/5*10*20 سانتی‌متر

-5*10*10 سانتی‌متر

-4*10*20 سانتی‌متر

 • آجر قزاقی کف فرش:

-20*20 سانتی‌متر

انواع آجر قزاقی بر اساس رنگ

انواع آجر قزاقی از نظر رنگ‌بندی به موارد زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • سفید (زرد خیلی روشن)
 • زرد
 • پوست پیازی یا گلبهی
 • استخوانی
 • اخرائی یا حنایی

انواع آجر قزاقی بر اساس شکل

آجرهای قزاقی در اشکال مختلفی تولید می‌شوند که این موضوع باعث کاربردهای مختلف آن‌ها و ایجاد نتیجه‌ای مطمئن، ایمن و زیبا شده است. انواع آجر قزاقی از نظر شکل عبارتند از:

 • آجر قزاقی سنتی پلاک
 • آجر قزاقی نما نیمه
 • آجر قزاقی سنتی کامل
 • آجر نما سنتی کف
 • آجر قزاقی ال
 • آجر قزاقی نما طرح رستیک

سخن پایانی

در این مقاله به صورت مفصل توضیح دادیم که آجر قزاقی چیست و به بررسی و معرفی انواع و کاربردهای مختلف آن پرداختیم. این نوع آجرها مزایای بسیار مهم و کاربردی دارند که زیبایی و عایق حرارتی و صوتی مهم‌ترین مزایای آن‌هاست. البته این آجر نیز مانند هر مصالح دیگر، معایبی نیز دارد که سنگینی، هزینه بالا و نفوذپذیری به آب جزو این معایب هستند. در صورتی که قصد خرید آجر قزاقی را دارید و می‌خواهید در رابطه با این نوع آجر اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه آجر اصفهان ملکیان ارتباط برقرار نمایید. همه ی این موارد در کارخانه آجر سازی تولید می شود.

سوالات متداول

1- آجر قزاقی چیست؟

آجر قزاقی یا خش سنتی یکی از انواع آجر در صنایع ساختمانی است که به صورت قالب دستی تولید می‎شود و طراح های جذاب آن باعث شده است تا در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

2- آجر قزاقی چه مزیتی دارد؟

مزایای آجر قزاقی باعث شده است تا این نوع آجر در بسیاری از موارد به کار رود و از جمله مزایای آن می‌توان به مقاومت در برابر شوره و چربی، عایق دما، قابلیت انعطاف‌پذیری، قیمت منصفانه، متریال با کیفیت، ماندگاری بالا و کاربرد در نماهای تلفیقی اشاره کرد.

3- آیا می‌توان از آجرهای قزاقی در طراحی داخلی هم استفاده کرد؟

بله، آجرهای قزاقی به دلیل ترکیب رنگ و ویژگی‌های منحصر به فرد خود، گزینه ایده‌آلی برای استفاده در نماهای داخلی و خارجی از جمله طراحی شومینه و سایر فضاهای داخلی همچون کتابخانه و مواردی از این دست به شمار می‌روند.

 

مسن تر

معرفی کارخانه آجر فروردین(حافظ سابق)

جدیدتر

معرفی کارخانه آجر مرجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید