تمیز کردن آجرنما ساختمان

12 راه کار برای تمیز کردن نمای ساختمان

در این مقاله با 12 راه کار برای تمیز کردن نمای ساختمان آشنا خواهیم شد. نحوه تمیز کردن انواع آجرنما یکی از مهم ترین مشکلات مردم است. همان طور که می دانید آجرنما در طول سال در معرض مواد آلاینده و شرایط مختلف جوی، تابش نور خورشید و مواردی از این قبیل می باشد. به همین دلیل به مرور زمان دچار کثیفی شده و از نظر ظاهری زیبایی خود را از دست خواهد داد.

با اینکه آجر نمای ساختمان دارای سختی زیادی می باشد ولی به مرور جرم می گیرد یا در اثر رطوبت جلبک می زند. حتی رنگ کاری و برخی عوامل دیگر، نما را دچار تیرگی کرده و احتیاج به تمیز کاری پیدا می کند. در ادامه روش های تمیز کردن نمای آجری را بررسی خواهیم کرد.

12 راه کار برای تمیزکردن آجرنمای ساختمان
12 راه کار برای تمیزکردن آجرنمای ساختمان

روش های مختلف تمیز کردن آجرنمای ساختمان {12 راه کار برای تمیزکردن آجرنمای ساختمان}

1 . سند بلاست

از روش سند بلاست یکی از روش های معمول برای این که جرم ها از روی نمای آجری تمیز شود بهره بگیرید . در این روش سطح آجر نما صیقل داده می شود . به این صورت که شن و سیلیس را با هوای فشار زیاد بر روی سطح مورد نظر پاشیده شده و باعث پاک سازی لایه های آلوده سطوح آجر نما می شوند .

2 . وت بلاست

وت بلاست نیز با استفاده از ذرات ساینده با دانه بندی متفاوت و به کارگیری آب و صابون برای فعال کردن چربی های سطح و از بین بردن گرد و غبار ناشی از عملیات سندبلا­ست است . در این روش با استفاده از قدرت بالای آب دانه های شن یا سیلیس بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود و باعث تمیزی سطوح می شود . ویژگی این روش کاهش اثر شکستن سطوح آجر و جلوگیری از چسبیدن ذرات خارجی به سطح صیقلی شده می باشد .

3 . شستشوی آجرنما با آب

بهترین روش پاک سازی نمای ساختمان شستشوی آجر با آب خالی است . برای این منظور می توانید از پودر لباسشوئی دستی و محلول سرکه نیز کمک بگیرید . هر چند که آب به تنهایی بهترین محلول برای تمیز کردن نما معرفی شده است .

4 . تمیز کردن آجر نما با سمباده

از سمباده برای جرم گیری آجر نما نسوز کمک گرفته می شود . در این روش پس از پاشش آب بر روی آجر و هنگامی که آب از بالا به پایین حرکت می کند ، با سنباده غیر سیمی ، یا مویی و در مواردی سنگساب دستی ، جرم ها را با سمباده ار بین برده و روی آن دوباره آب بگیرید .

5 . محلول کلر برای تمیز کردن نمای ساختمان

محلول کلر زمانی کاربرد دارد که روی نمای آجری ساختمان کپک و جلبک دیده می شود . ابتدا آب و کلر را به صورت مساوی با هم مخلوط کنید . محلول به دست آمده را درون یک سمپاش بریزید و آن را روی نمای آجری اسپری کنید . نکته مهمی که در این روش نیاز هست که رعایت کنید ، قبل از خشک شدن محلول روی نمای آجری باید سریع آن را آب کشی کنید .

6 . اسید رقیق فلوئوریدریک

برای تمیز کردن آجر با اسید رقیق فلوئوریدریک حدود ده درصد این اسید را با آب ترکیب کنید . سپس نمای ساختمان را کاملا خیس کنید و با استفاده از یک فرچه یا قلم مو سطحی که خیس شده را فرچه بکشید . بعد با برسی که جنس آن چرم باشد ، سایش بدهید و بلافاصله با آب شست و شو کنید .

7 . مواد رزین یا نانو

رزین و نانو یکی از روش های مناسب برای شستشوی نمای آجری است . این روش به دوام آجر نما کمک شایانی می کند . نانو و رزین بهترین راه حل برای محفوظ بودن آجر در برابر جرم و رطوبت است . لازم به ذکر است که بدانید پوشش نانو هیچ موقع باعث نمی شود رنگ نما تغییر کند .

8. تمیز کردن نمای آجری با بخار آب

این روش نیاز به استفاده از دستگاه مخصوصی دارد . این دستگاه آبگرم و بخار مخلوط با کمی مایع صابون را بر روی نما پاشش می کند . البته از مواد کف کننده هم می توان استفاده نمود و آجر را تمیز کرد . نکته مهم در این روش این است که اگر نمای آجری دارای چربی باشد باید این کار را سه مرتبه انجام دهید . تا نما کاملا تمیز شود و مثل روز اولش تمیز گردد.

9. استفاده از مواد خنثی کننده

آجر به دلیل پفکی بودن و جذب آب بالا به سرعت کثیف می شود . بعد از گذشت چندین سال ممکن است شروع به شوره زدن کند . برای تمیز کردن این شوره ها ، نیاز است از مواد خنثی کننده شوره و یا نانو استفاده کنید .

10. محلول شست و شو تمیز کردن نمای ساختمان

یک سطل آب ، محلول سفید کننده ، فرچه بزرگ ، شیلنگ و سری که فشار آب را چند برابر کند آماده کنید . آب و محلول سفید کننده را به طور مساوی درون سطل بریزید . حال با استفاده از یک فرچه بزرگ آجر را تمیز کنید . قبل از این که محلول روی آجر خشک شود ، آب را با فشار زیاد روی نمای آجری بگیرید . این امر علاوه بر این که خود آجر را تمیز می کند ، سبب می شود گرد و خاک بین شیار آجر ها هم از بین برود .

11. ماسه سنگ

برای شستن نماهای آجری خیلی کثیف باید از ماسه سنگ برای تمیز کردن آن ها استفاده کنید . این نوع ماده برای لایه برداری آجرهای خیلی کثیف مورد استفاده قرار می گیرد .

12. محلول استون کلینز

اسید استون برای شستن انواع آجرنما، سنگ، سرامیک مناسب می باشد. اگر نمای ساختمان ترکیبی از آجر و سنگ باشد این محلول بهترین گزینه برای استفاده است. در این روش ابتدا شوینده را به نسبت دلخواه به جرم سطح از 1 به 20 تا 1 به 200 مخلوط کرده و روی سطح می پاشیم. پس از 5 الی 20 دقیقه با کارواش یا برس سطح را شستشو می دهیم.

در پایان لازم است بدانید که 12 راه کار برای تمیزکردن آجرنمای ساختمان ذکر شد. اما اینها تنها بخشی از روش های تمیز کردن آجر نما هستند. هر چند که روش های دیگری ممکن است وجود داشته باشند اما ما در آجر اصفهان ملکیان بهترین روش ها را به شما معرفی کرده ایم.

همچنین جدیدترین مطالب بلاگ آجر اصفهان ملکیان را مطالعه نمائید:

مسن تر

بهترین رنگ آجر نمای داخلی

جدیدتر

شناخت 8 روش مهم تست کیفیت آجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید