ابعاد آجر

0 تا 100 ابعاد آجر: از ابعاد آجر قزاقی نما تا ابعاد آجر سه سانتی

ابعاد آجر به طور کامل به نوع قالب آن بستگی دارد. امروزه از قالب‌های مختلفی به منظور تولید آجر استفاده می‌شود تا بتوان محصولاتی را به تولید رساند که هر یک از آن‌ها دارای سایزهای گوناگونی هستند. این امر از یک سو به خریداران تنوع بالایی را ارائه می‌دهد و از سوی دیگر منجر به ساخت بناهایی جذاب‌‌تر می‌شود. شناخت ابعاد آجرها از جمله مواردی به شمار می‌آيد که باید اطلاعات کاملی در مورد آن‌ها داشته باشید. با ما همراه بمانید تا صفر تا صد این موضوع را با هم بررسی کنیم.

تنوع اندازه و ابعاد در آجرهای مختلف

همان‌طور که بیان کردیم، امکان خریداری آجرها در ابعاد گوناگونی وجود دارد. البته باید گفت که تنوع ابعاد یک مدل خاص ممکن است نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر یا کمتر باشد. این موضوع را می‌توان در زمان مقایسه ابعاد آجر سه سانتی با موارد دیگری همچون آجرهای دوبل و… به خوبی مشاهده کرد.

نکته مهم در این زمینه، انتخاب کردن سایز آجر به شکل صحیح است. عدم رعایت این موضوع مهم منجر به خریداری محصولاتی می‌شود که عملاً برای کاربرد مدنظر شما مناسب نیستند. ادامه یافتن این امر نیز هزینه‌های مختلفی را به شما تحمیل می‌کند. البته لازم نیست که نگرانی خاصی در این زمینه داشته باشید، کارشناسان مجرب ما این آمادگی را دارند تا با توجه به مقصود کلی شما بهترین آجرها را در اختیارتان قرار دهند.

آجرهای پلاکی

آجرهای پلاکی

ابعاد آجر پلاک بازه‌ مختلفی را در بر می‌‌گیرد. شاید به همین دلیل باشد که همواره شاهد بالا بودن میزان محبوبیت این محصولات بوده‌ایم. میزان ضخامت این آجرها دو و نیم سانتی‌متر است اما ارتفاع و طول آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در گذشته که تنوع خاصی در این زمینه وجود نداشت، بسیاری از خریداران مجبور بودند تا به سراغ یک یا دو مدل خاص بروند، خوشبختانه امروزه این موضوع به طور کامل برطرف شده است به نحوی که موضوع ابعاد آجر توسط شرکت‌های سازنده بسیار جدی گرفته می‌شود. مهم‌ترین سایزهای موجود برای آجرهای پلاکی عبارت‌اند از:

 • چهار در بیست
 • پنج در بیست
 • پنج و نیم در بیست و دو
 • شش و نیم در بیست و شش
 • هفت در سی و یک
 • بیست در بیست

آجر ال یا آجر دو بازو

یکی از جدیدترین و جذاب‌ترین انواع آجر که باید به آن اشاره کنیم، آجر L (ال) یا آجر دو بازو نامیده می‌شود. نام‌گذاری این محصولات به دلیل شکل خاص آن‌ها است که واقعاً شبیه به حرف لاتین ال به نظر می‌رسد. آجرهای ال نیز برای بخش‌های مختلف بنا به کار گرفته می‌شوند و از نظر ابعاد تنوع خوبی دارند. در مدل‌های عادی، یک بازو از آجر ده سانتی متر و بازوی دیگر بیست سانتی متر است.

آجر L

در مدل دیگر شاهد آن هستیم که یک بازو اندازه‌ای برابر با سیزده سانتی‌ متر دارد و بازوی دیگر نیز بیست و شش سانتی‌ متر است. آخرین موردی که در رابطه با آجرهای ال باید به آن اشاره کرد، مدل هفت در سی و یک است که ضخامت 2.5 سانتی‌متری دارند.

آجرهای گلبهی

آجر گلبهی

ابعاد آجرهای گلبهی نیز کاملاً متغیر است، اما بسیاری از خریداران شناخت کاملی از این موضوع ندارند و به همین جهت هنوز هم به سراغ مدل‌های پرفروش و معمولی می‌روند. آجرهای گلبهی که از ترکیب خاک‌های خاصی به وجود می‌آيند زیبایی بی‌نظیری دارند و در بناهای گوناگونی به کار گرفته می‌شوند. تنوع بالای این آجرها دقت در انتخاب گزینه‌های صحیح را به یک امر ضروری تبدیل می‌کند.

در هر صورت باید بگوییم که آجرهای گلبهی از نظر ابعاد یا سایز به دسته‌بندی‌های زیر تقسیم‌ می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای جذابیت ویژه خود است:

 • پنج در بیست
 • پنج و نیم در بیست و دو
 • شش و نیم در بیست و شش
 • هفت در سی و یک
 • بیست در بیست
 • چهار در بیست

آجرهای شیل قرمز

آجرهایی که به شیل قرمز مشهور هستند ابعادی کاملاً مشابه با آجرهای گلبهی دارند. شباهت ابعاد آجرهای شیل و گلبهی موجب می‌شود تا کلیه خریداران با سرعت بیشتری هر کدام از این محصولات را خریداری کنند و آن‌ها را به کار بگیرند، بنابراین، اگر به دنبال فهرست ابعاد انواع آجرهای شیل هستید‌، باید به سراغ مواردی بروید که پیش از این به آن‌ها اشاره شد.

آجرهای نسوز

آجرهای نسوز

نمی‌‌توان از سایز انواع آجر مختلف سخن گفت اما اشاره‌ای به آجرهای نسوز نکرد. مصرف این نوع آجرها با افزایش خوبی روبه‌رو بوده است و می‌توان آن‌ها را در دسته‌بندی مربوط به محصولات پرفروش قرار داد. ابعاد آجر نسوز نیز به صورت مستقیم تحت‌تأثیر قالب آن‌ها است، البته شرکت‌های تولیدکننده معمولاً تلاش می‌کنند تا این محصولات را با توجه به نیاز بازار سایزبندی کنند. همین موضوع ساده موجب می‌شود تا همه کاربران به آجرهایی دسترسی داشته باشند که سایز آن‌ها با سایز مدنظرشان همخوانی دارد. برای اشاره به ابعاد مختلف این آجرها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • شش در بیست و شش
 • هفت در سی و یک
 • ده در شصت
 • ده در چهل
 • هشت در چهل
 • بیست در بیست
 • ده در ده
 • دوازده در یک متر
 • سه و نیم در سی و یک

اگر قصد خرید آجر نسوز دارید، پیشنهاد میکنیم مطلب آجر نسوز از کجا بخریم را مطالعه کنید.

آجرهای کرکره‌ای

آجر کرکره ای

موضوع ابعاد آجر شامل بخش‌های مختلفی است. دسته دیگری از آجرهای پرکاربرد که لازم است به ابعاد آن‌ها اشاره کنیم، آجرهای کرکره‌ای هستند. مشهورترین و مهم‌ترین مدل از این آجرها، نوع سه و نیم در سی و یک سانتی‌ متر است که می‌توان آن را به سادگی مورد استفاده قرار داد. جالب است بدانید که در پاره‌ای از موارد، آجرهای کرکره‌ای را از وسط برش می‌زنند. این موضوع منجر به تولید محصولات جدیدی شده است که به آن‌ها آجر کرکره‌ای برشی گفته می‌شود. این آجرها چه در حالت ساده و چه در نوع برشی از زیبایی و شکوه قابل قبولی برخوردار هستند و نظر همه خریداران را در نگاه اول به سمت خود جلب می‌کنند.

آجرهای دوبل

آجرهای دوبل

چه اتفاقی می‌افتد اگر سعی کنیم که دو آجر را به صورت به هم چسبیده در کنار هم قرار دهیم؟ در این حالت با آجرهای دوبل روبرو خواهیم شد. این موضوع در ابعاد آجر از نظر طول و عرض تغییری ایجاد نمی‌کند اما طبیعتاً منجر به تغییر ضخامت محصول می‌شود. به عنوان مثال، در حالی که این آجرها دارای طول و عرض هفت در سی و یک سانتی‌ متر هستند، میزان ضخامت آن‌ها به پنج یا چهار سانتی ‌متر می‌رسد. برای نمای ساختمان از یک آجر دوبل در کنار یک آجر پلاک استفاده می‌شود. با توجه به ابعاد آجر نما و همچنین خاص بودن طراحی این مدل محصولات، در پایان شاهد یک طرح واقعاً زیبا و خاص خواهیم بود.

موضوع ابعاد آجر همیشه به عنوان یک پارامتر فوق‌العاده مهم برای شرکت‌های تولیدکننده این دسته از محصولات شناخته شده است. شما نیز به عنوان یک خریدار باید با بررسی گزینه‌های مختلف، آجرهایی را انتخاب کنید که از نظر سایز دقیقاً متناسب با فضای مدنظرتان هستند. باید گفت که به طور کلی هرچه اندازه آجر بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می‌شود، البته نمی‌توان این موضوع را به همه محصولات تعمیم داد. مواردی همچون خاک به کار رفته جهت ساخت آجر، شرکت سازنده، نحوه بسته‌بندی و… نیز بر روی هزینه خریداری آجرها به صورت چشم‌گیری اثر می‌گذارند.

سخن پایانی

آجرها همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی شناخته می‌شوند و در حوزه‌های گوناگونی به کار می‌روند. همین امر موجب شده است تا شرکت‌های تولیدکننده نسبت به ساخت این محصولات در ابعاد مختلف اقدام کنند. امروزه شما می‌توانید آجرها را تقریباً در هر سایزی که مدنظرتان باشد از بهترین مراکز فروش آجر نما خریداری کنید.

ابعاد آجر رابطه مستقیمی با قالب‌های به کار گرفته شده جهت ساخت آن‌ دارد. به منظور تهیه آجرهای باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. با سال‌ها فعالیت و تجربه بی‌نظیر در این حوزه، مفتخر هستیم تا به کلیه نیازهای شما عزیزان پاسخ دهیم. ما این آمادگی را داریم تا محصولات ساخته شده توسط برترین کارخانه‌های آجرسازی را به شما عزیزان عرضه کنیم.

مسن تر

6 بهترین مراکز فروش آجر نما را بشناسید! + راه ارتباطی

جدیدتر

بهترین کارخانه آجرسازی ایران را بشناسید! معرفی 6 کارخانه آجر

‏2 در مورد “0 تا 100 ابعاد آجر: از ابعاد آجر قزاقی نما تا ابعاد آجر سه سانتی

 1. در صورت درخواست و سفارش تعداد بالا آیا امکان تولید آجر در ابعادی غیر از ابعادی که اینجا گفته شد وجود داره؟ چطوری باید با شما هماهنگ بشیم برای سفارش

  • سلام . منظورتون ابعاد غیر استاندارد چیه . و ایا قزاقی باشه یا پرسی ؟ لطفا با شماره ۰۹۱۳۱۱۷۱۱۳۱ تماس گرفته تا راهنمایی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید