آجر رسی

آجر رسی چیست؟

آجر رسی چیست؟ آجر رسی چه ویژگی‌هایی دارد؟ آجر رسی چه کاربردی دارد؟ آجر رسی از چه چیزی ساخته می‌شود؟ آجر رسی یکی از متریال محبوب در بین مهندسین ساختمانی است که در صنعت ساخت‌وساز کاربرد بسیاری دارد.

این نوع آجر بسته به متریال اولیه و نحوه تولید دارای تنوع فراوانی است. برخی از این آجرها به‌عنوان مصالح پرکننده و برخی دیگر به علت کیفیت مطلوب برای زیبایی نما مورداستفاده قرار می‌گیرند. توصیه می‌کنیم به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با این نوع آجر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

آجر رسی چیست؟

در جواب آجر رسی چیست باید بگوییم که آجر رسی یکی از مصالح ساختمانی نسبتاً قدیمی و همچنین مدرن است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و نقش به سزایی در معماری و نمای ساختمان ایفا می‌کند.

در فرایند ساخت این نوع آجر از خاک رس استفاده می‌شود و این موضوع باعث شده است تا به دلیل رنگ‌های کرم و مقاومت بالا در فشار و حرارت، یکی از گزینه‌های محبوب در ساخت‌وساز باشد.

در تولید آجر رسی، ابتدا خاک رس و آب را با استفاده از دستگاه‌های پیچیده و پیشرفته با یکدیگر مخلوط می‌کنند و سپس این آجر را با پخت در دمای بالا تولید می‌نمایند.

به نقل از گروه مهندسان پلاس:

آجر رسی به این علت که از خاک رس بعنوان ماده اصلی تولید آن ها استفاده گردیده است به این نام می شناسند، و به آنها آجر رسی یا اختصاراً آجر می گویند و آجرهای رسی برحسب روش تولید آنها به دو دسته آجرهای سنتی (دستی) و آجرهای صنعتی (ماشینی) تقسیم می شود.

استفاده از خاک رس در تولید این نوع آجر باعث شده است بسیاری از خواص خاک رس به این آجر انتقال یابد. آجرهای رسی در انواع مختلفی تولید می‌شوند و مهندسین و طراحان داخلی و خارجی ساختمانی در بسیاری از موارد از آن‌ها استفاده می‌کنند.

انواع آجر رسی

انواع آجر رسی

همان‌طور که در بخش قبلی آجر رسی چیست اشاره کردیم، این آجرها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و طراحان و مهندسین ساختمانی از آن‌ها برای طراحی‌های داخلی و خارجی سازه استفاده می‌کنند. در حال کلی، آجرهای رسی از لحاظ کاربرد به ۳ دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

 • پلاک رسی

پلاک رسی یکی از انواع آجرهای رسی است که از آن برای رخ کار در نماهای بیرونی ساختمانی استفاده می‌کنند. این نوع آجر رسی از سطح صاف و یکدستی برخوردار است و زوایای مختلف منظم و یکنواختی دارد.

آجر پلاک رسی در انواع مختلفی تولید می‌شود که از آن جمله می‌توان به آجرنما زرد، ابلق، گلبهی (پوست‌پیازی) و قرمز اشاره کرد. این آجرها در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند که آجرهای با ابعاد 20*4*2/2 بیشترین کاربرد را در بین آجرهای پلاک رسی دارند.

نمای آجر پلاک رسی درگذشته اغلب برای نمای مدارس و مساجد استفاده می‌شد. ولی امروزه می‎بینیم که استفاده از آن در طراحی نمای بیرونی ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و غیره بسیار گسترده صورت می‌گیرد و جلوه‌ای زیبا و سنتی به ساختمان می‌بخشد.

باتوجه‌به تنوع بالای آجرهای رسی در رنگ و طراحی، می‌توان از این آجرها برای ایجاد نماهای متنوع و جذاب استفاده کرد.

 • رسی کف

آجرهای رسی کف، ظاهری مربعی دارند و در ابعاد 20*20 و ضخامت 2/5 تولید می‌شوند. همان‌طور که از اسم این نوع آجر مشخص است، آجر رسی کف برای کف کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این موضوع باعث می‌شود تا کف سازه استحکام بالایی داشته باشد و هنگامی که از آجر رسی کف برای کف سازه استفاده می‌کنید، باید دقت بالایی در زیرسازی کار داشته باشید.

امروزه در بسیاری از موارد برای زیباسازی کف سازه از این نوع آجرها استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به استفاده در مکان‌هایی مانند سنتی سراها، سفره‌خانه‌ها، خانه‌های قدیمی تاریخی، هتل‌های سنتی و محوطه برخی سازمان‌ها و مراکز فرهنگی اشاره کرد.

این موضوع باعث می‌شود تا فضای سنتی در محیط تداعی گردد. آجر رسی کف یکی از بهترین گزینه‌ها برای کف باغ و ویلا به شمار می‌رود.

کف‌سازی با استفاده از آجر به‌عنوان آجرفرش کف حیاط به شما کمک می‌کند تا برای ایجاد طرح و نقش دلخواهتان، دستتان بازتر باشد. زیرا این نوع آجرها طیف رنگی متنوعی دارند و علاوه بر ماندگاری زیادی که دارند، هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر مصالح برای شما خواهند داشت.

 • آجر رسی L

آجر رسی L یکی دیگر از انواع آجرهای رسی است که به شکل حرف انگلیسی L تولید می‌شود و ابعاد 20*10 دارد.

این نوع آجرها از ضخامت‌های متفاوتی برابر با 4، 5/5 و 7 برخوردار هستند و معمولا با پلاک نما مورداستفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربردهای مهم آجرهای رسی L می‌توان به‌دور ستون‌ها، دور پنجره‌ها و نبشی کار اشاره کرد.

ویژگی آجر رسی

ویژگی آجر رسی

همان‌طور که می‌دانید، آجرهای رسی از خاک رس به همراه آب ساخته می‌شود و این باعث شده است تا برخی از ویژگی‌های این متریال‌های اولیه را داشته باشند.

برای اینکه بدانیم مهم‌ترین ویژگی آجر رسی چیست لازم است تا با ویژگی‌های مختلف این آجرها آشنا شویم. در ادامه به برخی از ویژگی‌های مهم آجر رسی اشاره می‌کنیم.

 • مقاومت فشاری

آجرهای رسی معمولاً از مقاومت فشاری مناسبی برخوردار هستند و این ویژگی مهم باعث شده است تا برای استفاده در ساختمان‌ها یک جزء بسیار مناسب باشد.

 • عایق حرارتی

خاک رس از خصوصیات عایق حرارتی خوبی برخوردار است و این باعث شده است تا بسیاری از مهندسین و طراحان داخلی و خارجی ساختمانی از آجر رسی برای ایجاد عایق حرارتی در ساختمان‌ها استفاده کنند.

 • استحکام در برابر آب

آجر رسی جزو مصالح غیرنفتی محسوب می‌شود و این باعث شده است تا نسبت به آجرهای سفالی، استحکام بیشتری در برابر آب داشته باشد.

 • قابلیت‌های ساخت

آجر رسی به‌عنوان یک ماده قابل‌ساخت، به‌راحتی قابل فرودهی است و این امکان کمک می‌کند تا اشکال و ابعاد مختلف آن در صنعت ساختمانی مورداستفاده قرار گیرد.

 • پایداری در برابر زمان

آجرهای رسی باگذشت زمان تغییرات زیادی در ویژگی‌های فیزیکی نخواهد داشت. این نوع آجرها اغلب پایداری خوبی نسبت به فرسایش و خرابی دارند.

 • محیط‌زیست

آجرهای رسی به دلیل اینکه از خاک رس، مواد محلی و قابل‌دسترس برای ساخت تولید می‌شود، به‌عنوان یک ماده ساختمانی محیط زیستی شناخته می‌شود و آسیبی به محیط‌زیست وارد نمی‌کند.

کاربرد آجر رسی

کاربرد آجر رسی

آجرهای رسی در بسیاری از ساختمان‌ها، دیوارها، فرش‌ها و سایر اجزای ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به‌صورت مفصل بررسی می‌کنیم که کاربرد آجر رسی چیست و استفاده از چه ضخامتی از این نوع آجر در سازه بهتر است.

 • دیوارهای داخلی یا خارجی

یکی از کاربردهای آجرهای رسی، استفاده به‌عنوان مصالح ساختمانی در ساخت دیوارهای داخلی یا خارجی است که مهندسین و طراحان می‌توانند از آجرهای رسی سه سانتی‌متری برای این کار استفاده کنند.

این کاربرد جزو اجزای اصلی ساختار ساختمان محسوب می‌شود که در پروژه‌های مسکونی یا تجاری زیادی انجام می‌گردد.

 • پله‌ها و کف‌فرش

استفاده در پله‌ها و کف‌فرش یکی دیگر از کاربردهای آجر رسی است که مهندسین و طراحان ساختمانی می‌توانند از آجرهای رسی سه سانتی‌متری برای این کاربرد استفاده کنند. مقاومت بالای آجر در برابر فشار و سایش باعث شده است تا بسیاری از مهندسین از این کاربرد غافل نشوند.

 • پروژه‌های هنری

آجرهای رسی با ضخامت کمتر کاربرد مهمی در پروژه‌های هنری یا معماری دارند که از آن جمله می‌توان به ایجاد نمایشگاه‌های هنری، نماهای زیبای هنری یا اشیا معماری خاص اشاره کرد.

 • تزیینات داخلی

یکی دیگر از کاربردهای مهم آجرهای رسی به‌منظور استفاده به‌عنوان یک عنصر تزیینی در داخل ساختمان است. به‌عنوان‌مثال می‌توان از این نوع آجرها در دیوارهای داخلی، ستون‌ها یا حتی نمای دیوارها استفاده کرد.

 • پروژه‌های کوچک ساختمانی

از دیگر کاربردهای مهم آجر رسی می‌توان به استفاده در پروژه‌های کوچک‌تر آلاچیق، سایه‌بان، آب‌نماها و یا انواع ساختمان‌های کوچک دیگر اشاره کرد.

 

سخن پایانی

در این مقاله به‌صورت مفصل توضیح دادیم که آجر رسی چیست و ویژگی‎ها و کاربردهای مختلف آن را مورد بررسی قرار دادیم.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص می‌توانید با کارشناسان ما در آجر اصفهان ملکیان تماس بگیرید. این مجموعه این مصالح ساختمانی را به‌صورت عمده در اختیار شما می‌گذارد و هیچ نگرانی بابت هزینه آن نخواهید داشت.

پیشنهاد می شود حتما مقاله تولید آجر را مطالعه فرمایید.

سؤالات متداول

۱- آجر رسی چیست؟

آجر رسی یکی از مصالح ساختمانی است که از خاک رس و آب تشکیل می‌شود و به دلیل ویژگی‌های مختلفی که دارد، جزو انتخاب‌های ایده‌آل در ساخت‌وساز به شمار می‌رود.

۲- آجر رسی چه ویژگی‌هایی دارد؟

از جمله ویژگی‌های مهم آجر رسی می‌توان به مقاومت فشاری، عایق حرارتی، استحکام در برابر آب، قابلیت‌های ساخت، پایداری در برابر زمان و غیره اشاره کرد که در متن مقاله به توضیحات بیشتر آن پرداختیم.

۳- آجر رسی چه کاربردی دارد؟

از جمله کاربردهای آجرهای رسی می‌توان به دیوارهای داخلی یا خارجی، پله‌ها و کف‌فرش، پروژه‌های هنری، تزیینات داخلی، پروژه‌های کوچک ساختمانی و غیره اشاره کرد که در متن مقاله به توضیحات بیشتر آن پرداختیم.

مسن تر

0 تا 100 تولید آجر + تجهیزات لازم خط تولید آجر

جدیدتر

کوره هوفمن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید