انواع آجر

معرفی انواع آجر (0 تا 100) + کاربرد در ساختمان

آجرها به‌عنوان مهم‌‌ترین مصالح موجود برای ساخت بناهای گوناگون شناخته می‌‌شوند. از گذشته تاکنون شاهد عرضۀ مدل‌های مختلفی از این محصول بوده‌ایم. این امر اگرچه تنوع بی‌نظیری را به کاربران ارائه داده است، اما می‌تواند برای برخی سردرگم‌کننده باشد. چنانچه به دنبال یافتن بهترین گزینه هستید، باید به‌خوبی با انواع آجر آشنا شوید و کاربرد هر یک از آ‌ن‌ها را به‌طور کامل بشناسید. با ما همراه شوید تا شما را بیش از پیش با این موضوع مهم آشنا کنیم و اطلاعات جالبی را در اختیارتان قرار دهیم.

انواع آجر

به‌منظور دسته‌بندی آجرهای گوناگون مي‌توان از فاکتورها یا پارامترهای مختلفی بهره برد. اکثر شرکت‌های تولیدکننده، «ساختار آجر» را به‌عنوان مهم‌ترین پارامتر در نظر می‌گیرند. بر این اساس با آجرهای توپر،‌ بلوک سفال، بلوک سفال دیواری،‌ آجر سوراخ‌دار، آجر سه‌گل و… روبرو هستیم. جذابیت و شکوه این محصولات به حدی است که در همان نگاه اول قطعاً آن‌ها را انتخاب خواهید کرد.

آجر توپر یا گری (زبره)

اولین موردی که باید به آن بپردازیم، آجر گری یا توپر است. مهم‌‌ترین کاربرد این محصول به‌خصوص را می‌‌توان ساخت پی ساختمان دانست. البته برخی کاربران از آن به‌منظور سفت‌کاری نیز استفاده می‌کنند. وزن هر یک از این آجرها به دو کیلو و سیصد گرم یا دو کیلو و پانصد گرم می‌رسد. این در حالی است که ضخامت آن‌ها هفت سانتی‌متر خواهد بود.

اندازۀ استاندارد انواع آجر زبره برابر با یازده سانتی‌متر (عرض) در بیست و سه سانتی‌متر (طول) است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آجرهای توپر یا گری به‌صورت تنی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. با این اوصاف می‌توان بیان کرد که این محصولات انتخاب خوبی برای بسیاری از کاربران محسوب می‌شوند. البته باید با توجه به تناسب کاربردشان از آن‌ها استفاده کنید.

بلوک سفال

انواع آجرسفال

گزینۀ دیگری که باید به آن بپردازیم، بلوک‌ سفال است. این محصولات نیز از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار هستند و در سال‌های اخیر افراد بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند. امروزه اکثراً‌ به جای بلوک‌های سیمانی از این نوع محصولات استفاده می‌شود؛ زیرا آن‌ها از نظر ابعاد واقعاً متنوع هستند.

یکی دیگر از دلایل پرفروش بودن این بلوک‌ها، به چسبندگی سطحی آن‌ها ارتباط دارد. این ویژگی به‌خصوص موجب می‌شود تا در زمان ریختن بتون، میزان استحکام کلی ساختمان به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. از سوی دیگر، نباید فراموش کنیم که وزن هر بلوک سفال نسبت به بلوک سیمانی کمتر است و همین امر حمل و نقل آن را ساده‌تر می‌کند. وزن این بلوک‌ها از ۱۱ کیلوگرم شروع می‌شود و گاهی به پانزده کیلوگرم نیز می‌رسد. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد که اگر از این محصولات در محل مناسب بهره ببرید به نتایج قالب توجهی دست پیدا می‌کنید.

بلوک سفال دیواری ( تیغه دیواری)

بلوک سفال دیواری

نمی‌توان از انواع آجر یاد کرد، اما نامی از بلوک سفال دیواری نبرد. این محصول نیز در ابعاد متنوعی به بازار عرضه می‌شود تا بتوان به کمک آن نیاز مشتریان مختلف را به‌طور کامل پوشش داد. جهت شناسایی این بلوک‌ها «عرض» به‌عنوان یک مبنا در نظر گرفته می‌شود تا شناسایی مدل‌های مختلف آن راحت‌تر باشد.

به‌عنوان مثال، سفال‌هایی با عرض پانزده الی بیست سانتی‌متر به‌منظور ساخت دیوارهای محیطی (دور تا دور) ساختمان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و یک گزینۀ خارق‌العاده برای این هدف هستند. این در حالی است که سفال‌‌های ده سانتی‌متر در مواقعی کاربرد دارند که قصد داشته باشیم دو اتاق و یا سرویس بهداشتی را جداسازی کنیم. به‌دلیل همین کاربرد ویژه، این محصولات را با نام «بلوک تیغه دیواری» نیز می‌شناسند.

آجر سوراخ دار

برای ساختن این نوع آجرها از بهترین نوع خاک استفاده می‌شود و به همین علت آن‌ها دارای کیفیت شگفت‌انگیزی هستند. آجرهای سوراخ‌دار خود به سه دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از: آجر سوراخ‌دار نما، آجر عراقی (ده سوراخه) و آجر سوراخ‌دار توکار. این سه مدل محصول توسط شرکت‌های گوناگونی در کشورمان به تولید می‌رسند.

انواع آجر سوراخ‌دار نما در عرض پنج و نیم سانتی‌متر و با طول بیست و یک و نیم ساخته می‌شوند. تنوع رنگی شگفت‌انگیز آن‌ها نظر هر بیننده‌ای را به سمت خود جلب می‌‌کند. در واقع شما می‌‌توانید این محصول را در رنگ‌های مختلفی همچون زرد، گلبهی و قرمز به‌راحتی خریداری کنید. اگر آجر سوراخ‌دار نما در ابعاد هفت در ده در بیست و یک سانتی‌متر ساخته شود به آن آجر عراقی (ده سوراخه) می‌گویند. آجرهای سوراخ‌دار توکار را بر حسب تعداد سوراخ‌های آن نام‌گذاری می‌کنند. به‌عنوان نمونه، امروزه با گزینه‌هایی همچون آجر ده گل و یا آجر سه گل نیز روبه‌رو هستیم که هر کدام از آن‌ها جذابیت مختص به خود را دارند.

آجرهای سه گل در ابعاد هفت در ده عرضه می‌شود. شاید بپرسید که این آجرها بیشتر در چه مناطقی از کشور ساخته می‌شوند؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که کارخانه های آجر سازی در استان‌های فارس، بوشهر و خوزستان به‌عنوان مراکز اصلی تولید این محصول در نظر گرفته می‌شوند. کاربرد این دسته از آجرهای سخت، پی ساختمان است که خود یک موضوع بسیار مهم به شمار می‌رود. البته برای ساخت دیوار حیاط نیز مناسب هستند.

اجر لفتون یا سوله یا 10 سوراخه نما

آجر نما 10 سوراخه لفتون

احتمالاً تاکنون بارها نام آجر لفتون را شنیده‌اید. وجود ده سوراخ (دو ردیف پنج‌تایی) در طول این محصول موجب شده است تا به آن‌ها آجر ده سوراخه نما نیز بگویند. برای ساختن آن‌ها باید از خاک رس یا شیل استفاده کرد تا کیفیت و دوامشان به بالاترین سطح ممکن برسد. آجر لفتون نیز در رنگ‌های مختلفی همچون قرمز، زرد و گلبهی قابل خریداری است.

مهم‌ترین کاربردی این دسته از انواع آجر،‌ دیوارچینی یا همان ساخت دیوار است. اگر قصد دارید دیواری بسازید که وظیفۀ تحمل وزن فوق‌العاده بالایی را بر عهده دارد، بهتر است به سراغ همین آجرها بروید؛ زیرا توانایی آن‌ها در این زمینه بی‌نظیر است. قرار دادن آجر‌های لفتون به‌صورت پازلی در کنار یکدیگر منجر به ساخت دیوارهای بسیار زیبا می‌شود.

یکی دیگر از مهم‌‌ترین موارد استفاده از این آجرها، ساخت سوله است. وزن بسیار سبک و میزان پایین جذب رطوبت در این محصولات،‌ آن‌ها را به بهترین انتخاب ممکن برای سوله‌سازی تبدیل می‌کند. استفاده از این آجرها بسیار راحت است و با نازل‌ترین قیمت ممکن قابل خریداری هستند. این آجرها به‌ قدری زیبا هستند که برای ساخت نمای بناهای گوناگون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها نمای محیط زندگی شما را جذاب‌تر از قبل می‌کنند و از عمر مفید بالایی برخوردار هستند.

کدام آجر را انتخاب کنیم؟

اینکه از بین انواع آجر باید دقیقاً به سراغ کدام گزینه بروید به موارد متعددی ارتباط دارد. در این رابطه باید به گزینه‌هایی همچون نوع بنا، میزان مقاومت هر آجر،‌ بودجه‌ای که تعیین کرده‌اید و… توجه کرد. خوشبختانه امروزه بازار آجر به قدری تنوع یافته‌ است که برای هر کاربرد می‌توان یک نوع محصول باکیفیت و کاملاً استاندارد را تهیه کرد. به‌منظور تهیۀ آجرهای مرغوب باید از مراکزی همچون آجر اصفهان ملکیان یاری بجویید. ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان مختلف، این اجازه را به ما داده است تا آجرهای گوناگون را به بازار عرضه کنیم و همواره در خدمت شما عزیزان باشیم.

کلام آخر

آجر همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی شناخته شده است و هیچ فردی نمی‌تواند این موضوع بسیار مهم را کتمان کند. این محصولات به ما اجازه می‌دهند تا در هر محیط و هر شرایطی بنای موردنیاز خود را با سرعت بالا و بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف بسازیم.

امروزه می‌توان انواع آجر را با بالاترین کیفیت ممکن و در کوتاه‌ترین زمان به‌صورت آنلاین خریداری کرد. «آجر اصفهان ملکیان» به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کنندۀ این محصول آماده است تا نیازهای تمامی کاربران گرامی را به‌طور کامل برطرف کند. همین حالا با ما تماس بگیرید تا شما عزیزان را به‌طور کامل یاری کنیم و برترین آجرهای موجود در بازار را در اختیارتان قرار دهیم.

مسن تر

خشت چیست؟ 7 تفاوت آجر و خشت

جدیدتر

همه چیز درباره آجر دکوراتیو (آجر آنتیک) + کاربردها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید