جالب ترین کاربردهای آجر لفتون

جالب ترین کاربردهای آجر لفتون

درباره آجر لفتون چه می دانید ؟ آیا کاربردهای جالب انواع آجر لفتون را می دانید ؟ از آجر لفتون برای دیوارهای ساختمان‌های مختلف مسکونی ، اداری ، ویلا ، سوله‌ها و حتی هتل استفاده می‌کنند . یکی از خاص و زیباترین آجرهای ساختمان لفتون است . این نوع آجر از نظر طرح و رنگ نسبت با سایر آجرهای تفاوت هایی دارد .

آجر لفتون یا آجر نما سوراخدار به صورت چهر طرف نما و سه طرف نما تولید می شود . این خصوصیت بازر آجر لفتون نما می باشد که نیاز به نماسازی را برطرف کرده است . با نگاهیی به دیوارهای ساخته با آجر لفتون اصفهان تفاوتی با سایر آجرنماها نخواهید دید . جالب است بدانید این آجر را می‌توانید در رنگ‌های مختلف در بازار مشاهده کنید از جمله پرکاربردترین رنگ‌های آجر لفتون رنگ زرد و قرمز است .

آجرهای لفتون دارای ساختاری با مقاومت ایده آل هستند . بهترین گزینه برای ساخت دیوارهای باربر این نوع آجر می باشد . نحوه اجرای آن نیز به‌صورت پازل است که به افزایش مقاومت و استحکام دیوار در برابر وزن و فشارها بسیار کمک می‌کند .

کاربردهای آجر لفتون

آجر لفتون چیست و چه موادی در ساخت آن استفاده شده است ؟

آجر لفتون از موادی از جمله خاک نسوز ، خاک رس و شیر تولید می شود . این آجر را به عنوان آجر دکوراتیو استفاده می کنند و بسیار پر طرفدار است . برای کاهش وزن لفتون بر روی سطح آن سوراخ هایی وجود دارد . در ساخت دیوارهای حائل و غیر حائل از آجر 10 سوراخ لفتون استفاده می کنند . این آجر با نام‌های دیگر مانند آجر زبره ، آجر نما زبره ، آجر نما سورخدار و آجر سوله بازی در بازار شهرت دارد که بعد از اجرا نیازی به طراحی نما ندارد .

آجر لفتون به صورت بسته بندی شده و فله ای فروخته می شود .  برای دیوارهای ساختمان‌های مختلف مسکونی ، اداری ، ویلا، سوله‌ها و حتی هتل استفاده می‌کنند . تعداد آجرهای لفتون اصفهان داخل بسته‌بندی‌ها متفاوت است . اما معمولاً بین 12 الی 14 قالب آجر داخل هر بسته قرار دارد .

با سابقه ترین شهر در تولید آجر لفتون اصفهان می باشد . همچنین این آجر در شهرهای مختلف کشور تولید می‌شود . جالب است بدانید امروزه تولیدکنندگان عزیز با صادرات آجر قرمز سوراخ‌دار سه نما به کشورهای خارجی توانسته‌اند برای کشورمان ارز آوری خوبی داشته‌ باشند .

تفاوت انواع آجر لفتون با دیگر آجرها

آجرهای لفتون از نظر شکل ، ابعاد و مشخصات فنی با سایر آجرها فرق دارد . به همین دلیل در جاهای مختلف ساختمان کاربرد آن بر اساس شکل و مشخصات متفاوت خواهد بود . تفاوتی که اجر لفتون با دیگر آجرهای دارد ، کاربرد آن در قسمت‌های مختلف ساختمان است . برای نازک کاری قطعا بهترین گزینه آجر لفتون است اما برای سفت کاری آجر سفال مناسب تر است .

این آجر با نمای سه طرفه و چهار طرف برای نمای ساختمان بسیار کاربرد دارد . از دیگر تفاوت‌های آن می‌توان به تعداد سوراخ‌ها اشاره کرد . بجز مدل نیمه که دارای 5 سوراخ است ، مدل اصلی آن از 10 سوراخ برخوردار است . این سوراخ ها علاوه بر سبک سازی سازه با قرار گرفتن ملات داخل آن ها ویژگی ضد زلزله را به ساختمان می دهند .

همچنین این آجر پرطرفدار از نظر وزن و فشردگی نسبت به دیگر آجرهای متفاوت است و رنگ‌بندی متنوع آن نیز باعث شده‌است نسبت به دیگر آجرهای طرفداران بیشتری داشته‌باشد. از جمله رنگ‌بندی های رایج این آجر می‌توان به رنگ‌های زرد ، قرمز ، گلبهی و. قهوه ای اشاره کرد .

کاربردهای آجر لفتون را می شناسید ؟

لفتون نام روستایی در بخش دولت آباد اصفهان می باشد . این آجر ابتدا در این روستا مورد استفاده قرار گرفت . به همین به آجر لفتون اصفهان شهرت پیدا کرد . به مرور و با گسترش صنعت ساختمان سازی در شهرهای دیگر نیز به تولید رسید . اما خاک آجر لفتون اصفهان بسیار مرغوب تر و مناسب تولید این محصول می باشد .

این آجر برخلاف این‌ که کاربرد فراوانی دارد ، قیمت مناسب آن توجه خیلی‌ها را به جلب کرده است . این موضوع باعث شده نگاه انبوه سازان به آن بیشتر از آجر ده سوراخ باشد . دیوارچینی مهم کاربردی است که آجر 10 سوراخ لفتون دارد . معمولاً لفتون برای دیوارهای تحت فشار و وزن زیاد کاربرد دارد که با چیدمان پازل بخوبی فشار بالا را تحمل می‌کند.

نمای ساختمان نیز از کاربردهای دیگر لفتون است . به دلیل صاب بودن کناره های لفتون ، نیازی به نما کردن نمی باشد . اگر این آجر به خوبی بندکشی شود نمای ساختمان را بهتر نشان خواهد داد . سوله سازی با این آجر بسیار رایج است و به آجر سوله سازی نیز شناخته می شود . زیرا چیدن دیوار با آجرهای لفتون از استحکام بهتری برخوردار خواهد بود .

آجر لفتون با مقاومت بالا و جذب آب بسیار کم یکی از بهترین پیشنهادها برای سوله سازی است . این آجر با اشکال مختلف در مکان های مختلفی نیز استفاده می گردد . رایج ترین مدل آن آجر 5 سوراخ یا آجر لفتون نیمه است . آجر نیمه لفتون با مقاومت بالای خود برای نما ، ترمیم دیوارهای قدیمی و مکان های کم عرض مناسب است .  قالب‌های بزرگ لفتون نیز برای طاق زنی ، سوله سازی ، نما ، دیوار چین محوطه و منهول فاضلاب کاربرد دارد . قالب‌های کوچک آن در محیط‌های مختلف مانند سقف به کمک تیرآهن ، دیوار چین اتاق‌ها ، تراس ، پشت کار و طاق زنی بسیار مشاهده می‌شود .

این نکات را هنگام خرید آجر لفتون در نظر بگیرید

این نکات را هنگام خرید آجر لفتون در نظر بگیرید !

قیمت آجر لفتون قبل از خرید آجر اولین چیزی که فکرمان را مشغول می‌کند .این آجر بر اساس عوامل مختلفی قیمت گذاری می شود . کیفیت ، وزن ، رنگ ، تحمل فشار و دیگر موارد از جمله این عوامل موثر بر قیمت آجر سوراخ دار لفتون می باشد . در هنگام خرید آجر لفتون به ساختار و مشخصات آن دقت داشته باشید .

 با نکات مهم و کلیدی هنگام خرید لفتون بیشتر آشنا شوید !!!

وزن آجر لفتون یکی از موارد مهم قبل از خرید آن محسوب می شود . آجرهای لفتون قالب کوچک 5 سانتی دارای وزن 750 گرم هستند . آجر لفتون قالب بزرگ 5 سانتی دارای وزن 880 تا 910 گرم می باشد . البته در قالب های کوچک 5.5 سانتی وزن آجر از 800 تا 820 گرم می باشد .

حتما تعداد آجر مورد نیاز خود را قبل از خرید آجر لفتون محاسبه نمائید . به کیفیت و ظاهر آجر دقت کنید . اگر دارای رنگ یکنواخت و ظاهری یکدست بود از کیفیت خوبی برخوردار است . قدرت مکندگی لفتون نیز مهم است و باید در زمان کمی آب ملات را درون خوب جذب کند .

جدید ترین مقالات بلاگ را نیز می توانید مطالعه نمائید:

مسن تر

6 نکته مهم دیوار چینی با انواع آجر سفال

جدیدتر

شگفت انگیزترین آجر در ساختمان سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید