کوره هوفمن

کوره هوفمن چیست؟

کوره هوفمن نوعی کوره است که در صنایع مختلف پخت آجر، سرامیک و غیره استفاده می‌شود. کوره‌های هافمن که در انواع مختلفی نیز ساخته می‌شوند، نقش اساسی در تولید آجر در کشور را ایفا می‌کنند. با توجه به اینکه آخرین مرحله تعیین‌کننده کیفیت و مرغوبیت آجر مربوط به پخت آن است، می‌توان اینطور برداشت کرد که انواع کوره‌ها نقش اساسی خواهند داشت. جالب است بدانید که تولید آجر در کشور عمدتا با استفاده از کوره‌های هافمن انجام می‌شود. در ادامه به توضیحات بیشتری در خصوص کوره هافمن می‌پردازیم و توصیه می‌کنیم که به منظور کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کوره هوفمن چیست؟

کوره هوفمن یا هافمن (Hoffmann) یک نوع کوره است که در صنایع پخت آجر، سرامیک و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کوره در سال 1856 میلادی در زمان جنگ جهانی دوم توسط فردی به همین نام اختراع شد. کوره هافمن جزو کوره‌های پیوسته یا مداوم محسوب می‌شود و در آن، محصولات ثابت و آتش به صورت متحرک است.

کوره هافمن از تونل‌های طویلی به شکل حلقه یا بیضی ساخته می‌شود و این تونل‌ها با استفاده از دیواره ها یا تیغه ها به اتاقک های کوچکتر تقسیم می‌گردند. این اتاقک‌ها از طریق دریچه‌های بین تیغه‌های جداکننده به یکدیگر متصل می‌شوند. اتاقک‌های درون این کوره، درب‌های خروجی دارند که از آن‌ها برای تخلیه بار استفاده می‌کنند و به آن‌ها خمیره یا قمیره می‌گویند.

خمیره‌ها به نوعی اندازه کوره هافمن را بیان می‌کنند؛ به عنوان مثال، یک کوره 32 قمیره‌ای، از 32 درب تشکیل می‌شود که هر درب به یک اتاقک برای چیدن آجرها یا سایر محصولات وصل می‌گردد. همچنین مجراهایی بر روی سقف این اتاقک‌ها قرار دارد که سوخت مورد نظر از طریق آن همراه با هوا وارد کوره می‌شود. دقت داشته باشید که این سوخت عمدتا گازوییل یا گاز طبیعی است.

از مزایای مهم کوره هوفمن می‌توان به حرارت‌دهی یکنواخت آن اشاره کرد که باعث می‌شود تا آجرها با پخت بهتری تولید شوند. ساختار کوره هافمن به صورت پیوسته است و عملکرد سریعی در پخت آجرها دارد. آجرها درون این کوره به صورت ثابت در اتاقک‌ها قرار می‌گیرند و آتش به شکل رونده این آجرها را می‌پزد. این مزیت را می‌توان یکی از برتری‌های کوره هافمن نسبت به کوره‌های سنتی دانست.

برای ساخت کوره هافمن عمدا از بهترین آجرهای مقاوم در برابر حرارت‌های بالا استفاده می‌کنند. بدین منظور می‌توان از آجرهای نسوز شاموتی استفاده نمود که تحمل درجه حرارتی این آجرها بین 1300 تا 1400 است. در واقع آجر های نسوز شاموتی به آجرهای گفته می شود که:

آجر شاموتی دسته‌ای مواد دیرگداز است که از اکسید سیلیسیوم (SiO2) و اکسید آلومینیوم تشکیل شده است. این دسته از آجرهای نسوز از رس‌های پلاستیک دیرگداز و شاموت‌هایی که از رس‌های پخته تشکیل شده، تهیه می‌شوند.

ویژگی کوره هوفمن

قبل از معرفی انواع کوره هوفمن، به بررسی تفاوت خشت و اجر پرداختیم که دعوت می کنیم آن را مطالعه کنید.

انواع کوره هوفمن

کوره‌های هافمن در انواع مختلفی تولید می‌شوند و این باعث شده است تا محصولات نهایی از جمله آجر در انواع مختلفی با کیفیت‌های متنوع به بازار ارائه گردند. انواع کوره هوفمن به 4 دسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • کوره حلقوی
  • کوره زیگ زاگ
  • کوره بوکس
  • کوره هاریزن

در بین کوره‌های ذکر شده در بالا، کوره حلقوی جزو پرکاربردترین و معروف‌ترین کوره‌های هافمن محسوب می‌شود.

پخت انواع آجر در کوره هوفمان

با استفاده از کوره‌های هافمن، انواع محصولات و آجرهای متنوع را تولید می‌کنند. بدین منظور ابتدا پس از خشک شدن خشت‌ها، آن‌ها را در کوره هافمن قرار می‌دهند تا فرآیند پختن خشت‌ها انجام شود. خشت‌ها در کوره به‌گونه‌ای چیده می‌شوند که شعله و گرما به تمامی بخش‌های خشت انتقال پیدا کند. در تولید آجر توسط کوره هافمن، طوری به آجر گرما می‌دهند که آب تبلور خاک از آن خارج شود و ذرات خاک به خوبی به هم بچسبند.

همانطور که اشاره کردیم، پخت آجر در کوره هوفمن به‌گونه‌ای است که فرآیند گرمادهی به صورت یکنواخت انجام می‌شود. در این روش، دود و گازهای اضافی از طریق برج دودکش که در کنار حلقه کوره قرار دارد، خارج می‌گردد. تولید آجر و سایر محصولات در کوره هافمن به صورت پیوسته انجام می‌شود که به صورت همزمان خشت خام وارد کوره می‌گردد و از طرفی دیگر آجر پخته شده تولید می‌شود.

جالب است بدانید که در پخت آجر در کوره هافمن، از هوای گرم اتاقک‌های کناری برای مرحله پیش گرمایش استفاده می‌کنند. در کوره آجرپزی هوفمن، همزمان که در هر اتاقک پخت آجر انجام می‌شود، در اتاقک رو به رو که دورترین اتاقک می‌شود، محصولات آجری تخلیه و بارگیری می‌گردند. این فرآیند باعث می‌شود تا هوای سرد وارد جریان اتاقک‌ها شود و آجرها کیفیت بالاتری داشته باشند.

در واقع در پخت انواع آجر در کوره هوفمان دو نوع هوا داخل جریان اتاق های کوره می‌شوند؛ هوای سرد درون اتاقک های در حال تخلیه یا بارگیری آجر قرار دارد و هوای داغ داخل اتاقک‌های در حال پخت آجر است. به عبارتی، در هر زمان از پخت آجر، یک نیم دایره در حال پخت و یک نیم دایره در حال تخلیه یا بارگیری است.

مراحل پخت انواع آجر در کوره هوفمان

برای اینکه یک آجر آماده شود و در اختیار شما قرار گیرد، لازم است تا چندین مرحله را طی کند. در ادامه با مراحل پخت انواع آجر در کوره هافمن آشنا خواهید شد:

1– ابتدا خاک نم‌دار را در سیلو ذخیره می‌کنند و سپس آن را توسط نوارهایی به قسمت دیگری به نام والس منتقل می‌نمایند. در بالای این نوارها، آهنرباهای متعددی قرار دارند تا آهن‌های موجود درون خاک را بگیرند. بعد از آن، خاک نم‌دار به مخلوط کن انتقال می یابد و تبدیل به گل می‌شود. سپس این گل با فشار زیاد توسط دستگاه پرس، فشرده می‌شود تا تبدیل به خشت تر گردد. سپس این خشت‌های تر توسط میز برش متناسب با ابعاد مورد نظر، برش می‌خورند.

2- در این مرحله از تولید آجر در کوره هوفمن خشت‌ها به بخشی با نام الواتور انتقال می‌یابند تا در نهایت به بخش خشک‌کن منتقل شوند. این خشت‌ها با استفاده از فینگرها یا همان لیفتراک به بخش خشک‌کن انتقال می‌یابند. پس از خشک شدن خشت‌ها، با استفاده از فینگرها به بخش تخلیه منتقل می‌شوند تا در نهایت وارد کوره هافمن شوند.

3- پس از انتقال خشت‌ها به بخش تخلیه، این خشت‌ها توسط واگن و تراکتورها بارگیری شده و در کوره‌های هوفمن قرار می‌گیرند. پس از اینکه پخته شدن خشت‌ها، این خشت‌ها آماده بارگیری می‌شوند.

مراحل پخت کوره هومن

 

سخن پایانی

کوره هوفمن به عنوان یکی از انواع کوره‌های مدرن در کشور محسوب می‌شود که از آن برای تولید محصولات مختلفی از جمله آجر، سرامیک و غیره استفاده می‌کنند. تولید آجر که بخش اصلی کاربرد کوره هافمن است، در انواع مختلفی توسط این نوع کوره صورت می‌گیرد. کارشناسان مجموعه آجر اصفهان ملکیان تلاش کرده‌اند تا اطلاعات مفیدی را در این مطلب در اختیار شما قرار دهند. شما می‌توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاوران ما در مجموعه آجر اصفهان ملکیان ارتباط برقرار کنید.

آجر اصفهان

سوالات متداول

1- کوره هوفمن چیست؟

کوره هافمن یکی از انواع کوره‌های آجرپزی است که به صورت یک تونل طویل با اشکال حلقه یا بیضی ساخته می‌شود و از اتاقک‌های متعددی بهره می‌برد. این اتاقک‌ها با استفاده از درب‌هایی با نام خمیره یا قمیره به یکدیگر وصل می‌شوند و سوخت آجرپزی از بالای آن‌ها ریخته می‌شود.

2- آیا کوره هافمن انواع مختلفی دارد؟

بله، کوره در 4 مدل مختلف تولید می‌شود که عبارتند از: کوره حلقوی، کوره زیگ زاگ، کوره هوفمان بوکس و کوره هاریزن.

3- جریان هوا در هنگام پخت محصولات آجری در کوره هافمن چگونه است؟

در هنگام پخت آجر در کوره‌های هوفمن، دو نوع هوا جریان پیدا می‌کند که هوای سرد در اتاق‌هایی که در حال تخلیه یا بارگیری آجر هستند و هوای داغ در اتاق‌هایی که در حال پخت آجر هستند در جریان است.

 

مسن تر

آجر رسی چیست؟

جدیدتر

آجر دوغابی چیست؟ مزایا استفاده از آجر دوغابی + ابعاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید