انواع چیدمان آجر

همه چیز در مورد انواع چیدمان آجر: از آجر چینی مدرن تا سنتی

شناخت انواع چیدمان آجر به شما کمک می‌کند به بهترین شکل ممکن از این محصول بی‌نظیر استفاده کنید. آجر در زمره قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی در سراسر جهان قرار می‌گیرد. همین امر موجب شده تا امروزه شاهد مدل‌های مختلفی از چیدمان آجر در کشورهای متعدد باشیم. این امر نه تنها یک نکته منفی محسوب نمی‌شود، بلکه به ما  اجازه می‌دهد از آجر در اشکال گوناگون بهره ببریم و بر زیبایی محیط مدنظرمان بیفزاییم. اگر قصد دارید با کاربردی‌ترین و جذاب‌ترین روش‌های مربوط به چیدن آجر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم ادامه متن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

انواع چیدمان آجر

اگر قصد دارید از آجرهای خریداری شده به بهترین شکل ممکن بهره ببرید لازم است حتماً‌ به مدل چینش آن‌ها در کنار هم توجه داشته باشید. با توجه کردن به انواع چیدمان آجر می‌توان گزینه‌ای مناسب را انتخاب کرد و جذابیت کلی بنا را به شکل قابل توجهی افزایش داد. آجرچینی در کشورهایی همچون ایران، هند و انگلستان سابقه‌ای طولانی‌مدت دارد و به همین جهت اکثر روش‌ها از چنین کشورهایی به سایر نقاط جهان انتقال داده شده‌اند.

انواع آجر چینی

استفاده از بهترین آجر برای دیوار چینی باعث می‌شود تا دیوار مورد نظر، از استقامت بالایی برخوردار باشد که البته در انتخاب آن نیاز است تا به نکات زیادی از جمله نوع آجر و طراحی ساختمان توجه داشت.

با نگاهی جزئی به انواع آجر چینی می‌توان خیلی ساده متوجه شد در اکثر روش‌ها تمرکز روی دو بخش اصلی آجر یعنی کله و راسته است. به عنوان مثال تنها با تغییر دادن نحوه جهت‌گیری راسته می‌‌توان یک چیدمان خاص و جذاب‌تر را به وجود آورد. خلاقیت بی‌نظیر معماران و بنایان را می‌توان در روش های مختلف آجر چینی مشاهده کرد.

به منظور استفاده از روش‌های گوناگون چیدن آجر لازم نیست حتماً به سراغ یک ملات خاص بروید. در واقع ملات در این زمینه نقشی ایفا نمی‌کند و تنها باید نحوه قرارگیری بخش‌های مختلف آجر در کنار هم را تغییر داد. در گذشته زیباترین روش‌های چیدمان آجر سفال اصفهان را تنها در مراکز مذهبی به کار می‌بردند، اما امروزه می‌توان این روش‌ها را برای ساخت منازل مسکونی نیز به کار گرفت.

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطلب تفاوت خشت و آجر را حتما بخوانید.

آجر چینی مشبک

یکی از محبوب‌‌ترین انواع چیدمان آجر که باید به آن اشاره کنیم، «سبک مشبک» است. خواستگاه این سبک ویژه را می‌توان ایران دانست. از این روش با نام‌های دیگری همچون سبک حفره‌دار نیز یاد می‌شود که به ساختار کلی آن اشاره دارد. نکته جالب در مورد روش مشبک آن است که به کمک آ‌ن می‌توان با تعداد کمی آجر سطح بسیار گسترده‌ای را پوشش داد. دلیل این امر نیز فواصلی است که بین هر آجر و آجر بعدی تعیین می‌شود.

آجر چینی مشبک

این روش چیدمان آجر برای شرایطی که قصد داریم هوا از درون محل مدنظرمان عبور کند عالی به نظر می‌رسد. چنین چیدمانی برای مناطقی که آب‌وهوای بسیار گرمی را به خود اختصاص داده‌اند، اهمیت قابل توجهی دارد. نکته دیگری که در رابطه با روش مشبک باید به آن توجه داشته باشیم، جلوگیری از تجمع رطوبت است. این روش چیدمان میزان تجمع رطوبت در یک بنا را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در کشور ما این نوع چیدمان آجر را می‌توان در برخی از پل‌های سنتی مشاهده کرد؛ به همین دلیل است که این سبک را در رده آجرچینی ایرانی قرار می‌دهند. مهم‌ترین امر در زمان انتخاب این روش چیدمان، تنظیم دقیق فواصل خالی بین هر آجر و آجر بعدی است. در صورت عدم توجه به این موضوع، ‌امکان ریزش بنای نهایی وجود دارد.

آجرچینی مدرن

انواع چیدمان آجر را می‌توان به دو دسته مدرن و سنتی تقسیم‌بندی کرد. در نمای آجری مدرن عموماً باید از زاویه‌بندی‌های بسیار دقیق بهره برد. این امر بر جذابیت بنا اضافه می‌کند، اما باید با دقت بالایی صورت بگیرد. از جمله مهم‌ترین سبک‌های چیدن آجر به صورت مدرن باید به «فخر و مدین» اشاره کنیم.

آجرچینی مدرن

در روش فخر و مدین، شاهد ایجاد یک نوع طراحی شش‌ضلعی خواهیم بود که از هر جهتی زیبا به نظر می‌رسد. هندسه بی‌نظیر این روش چیدن آجر را نمی‌‌توان به سادگی با سایر سبک‌ها مقایسه کرد. امروزه از این روش به منظور ساخت نماهای درون منزل و یا دیوارهای داخلی کمک گرفته می‌شود. به عنوان مثال، اگر قصد داشته باشیم فضای پذیرایی را از نشیمن جدا کنیم، می‌توانیم از روش فخر و مدین استفاده ببریم.

یکی دیگر از انواع چیدمان آجر که در رده مدرن قرار می‌گیرد، «شش بند شیرازی» است. البته این روش با نام‌های دیگری همچون «هشت‌ گیر» نیز شناخته می‌شود. این روش چیدن آجر منجر به ایجاد یک نمای برجسته می‌شود که زیبایی آن همواره ماندگار خواهد بود. دلیل این موضوع را باید به سایه روشن‌های ایجاد شده توسط سبک شش بند شیرازی ارتباط بدهیم. یکی از مدرن‌ترین روش‌های چیدمان انواع آجر را باید سبک «آبشاری» دانست. در این سبک، آجرها به نحوی در کنار هم قرار می‌گیرند که در نهایت شاهد ایجاد چندین منحنی و موج جذابی باشیم. سبک آبشاری نسبت به سایر روش‌های چیدمان آجر به هزینه و زمان بیشتری نیاز دارد.

آجرچینی سنتی

از بین انواع آجرچینی سنتی باید به روش جناغی اشاره کنیم. همانند سایر مواردی که از آن‌ها یاد کردیم، این روش نیز با اسامی گوناگونی همچون استخوان شاه ماهی شناخته می‌شود. در برخی از موارد نیز به این روش به خصوص «سبک هفت – هشت» می‌گویند.

در اینجا از شما دعوت می کنیم سری هم به مقاله آجر رستیک چیست بزنید.

آجرچینی سنتی

در روش جناغی باید دو آجر را یک بار به صورت عدد هفت فارسی قرار دهیم و سپس دو آجر دیگر را به صورت برعکس به شکل عدد هشت جای‌گذاری کنیم. تکرار این امر ساده در نهایت منجر به ایجاد یک طرح خاص و بسیار زیبا در نمای ساختمان می‌شود. این روش چیدمان معمولاً به صورت جداگانه به کار نمی‌رود و از سبک‌های دیگری در کنار آن استفاده می‌کنیم. این روش در خارج از کشور نیز طرف‌داران بسیاری دارد.

قبل از صحبت درباره آجرچینی حصیری از شما دعوت می کنیم سری هم به مقاله شاموت چیست بزنید.

آجر چینی حصیری

آجر چینی حصیری

نمی‌توان از انواع چیدمان آجر صحبت کرد، اما به روش «حصیری» اشاره‌ای نداشت. این روش نیز نام‌های متفاوتی دارد که از بین آن‌ها می‌توانیم به «بادبزنی» اشاره کنیم. در این روش، آجرها به صورت ردیف‌های دو یا سه عددی در کنار هم قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، سه آجر به شکل طولی در کنار هم جای‌گذاری می‌شوند و سه آجر بعدی به صورت عرضی در محل مدنظر به کار می‌روند. طرح نهایی، ‌ ما را به یاد حصیرهای زیبایی می‌اندازد که با آن‌ها آشنایی داریم. در واقع علت نام‌گذاری این روش نیز به همین موضوع مرتبط است. آجر آنلاین در این مورد گفته است:

آجر نما حصیری در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارد و در رنگ های مختلفی تولید می شود.

در پاره‌ای از موارد، ‌ می‌توان تا ارتفاع حدود یک متری بنا را به شکل ساده آجرچینی کرد و سپس بخش باقی‌مانده را با کمک سبک حصیری به پایان رساند. اصلی‌ترین نکته‌ای که در این روش باید به آن توجه کنیم، دقت در انتخاب تعداد آجرها است. اگر تعداد هر ردیف آجر از سه عدد فراتر رود، معمولاً طرح نهایی جذابیت چندان زیادی نخواهد داشت. روش حصیری یا بادبزنی را می‌توان در نمای بیرونی ساختمان نیز به کار گرفت.

هره چینی آجر چیست؟

هره را می‌توان به معنای بافتن دانست. این لغت سرمنشأ ترکی دارد و برای مشخص کردن نظم و ترتیب در یک حوزه خاص نیز به کار می‌رود. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید هره چینی در واقع به هنر قرار دادن آجرهای ساختمانی با یک نوع نظم مشخص در کنار هم اشاره می‌کند. هره چینی اگر به شکل صحیح و توسط افراد متخصص اجرا شود می‌تواند نتایج خارق‌العاده‌ای به همراه داشته باشد. در بسیاری از جاذبه‌های معماری جهان می‌توان این هنر را به وضوح مشاهده کرد.

هره چینی آجر چیست؟

بحث انواع چیدمان آجر را می‌توان با هره چینی ارتباط داد. در واقع هر دو این موارد مربوط به زیباسازی نمای درونی و بیرونی ساختمان به کمک تغییر دادن ترتیب قرارگیری آجرها هستند. جالب است بدانید هره چینی تنها مربوط به آجر نیست و حتی برای بهره‌گیری از سنگ‌های ساختمانی نیز به کار گرفته می‌شود. در هره چینی هدف نهایی آن است که علاوه بر زیبایی کلی ساختمان بر استحکام آن افزوده شود. به منظور انجام این روش معمولاً از آجرهای شاموتی استفاده می‌کنیم؛ زیرا امکان به‌کارگیری آجرهای ده سوراخ برای این موضوع وجود ندارد.

هره چینی به ظرافت بالایی نیاز دارد؛ به همین جهت تنها افرادی که دارای تجربه کافی در این زمینه هستند باید به سراغ آن بروند. هره چینی در هر نوع ساختمانی از جمله ساختمان‌های اداری، مسکونی، فروشگاهی، مذهبی و… به کار گرفته می‌شود. در واقع استفاده از هره چینی که هنر به‌کارگیری انواع چیدمان آجر است، هیچ محدودیتی ندارد.

سخن پایانی

 

زیبایی به‌کارگیری آجر زمانی مشخص می‌‌شود که چیدمان آن به شکل مناسب صورت بگیرد. در این شرایط می‌توان امید داشت که نتیجه نهایی دقیقاً با نیازهای ما همخوانی دارد. امروزه روش‌های بسیار زیادی را می‌توان در این رابطه پیدا کرد که همه آن‌ها از جذابیت خاص خود برخوردار هستند.

از جمله انواع چیدمان آجر می‌‌توان به موارد مهمی همچون مشبک، سنتی و حصیری اشاره کنیم. مهم‌ترین نکته در زمان استفاده از این روش‌ها آن است که از آجرهای باکیفیت و استاندارد بهره گرفته شود. در صورتی که نیازمند خرید بهترین آجرهای ساختمانی هستید، حتماً با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به کلیه پرسش‌های شما عزیزان در این رابطه پاسخ دهند.

آجرچینی

 

سوالات رایج

بهترین روش الگوی چیدمان آجر نما کدام است؟

الگوهای آجر چینی شامل اشکال و فرم های گوناگونی هستند که هرکدام بر اساس ویژگی های منحصر به فردی که دارند برای مکان های خاصی مناسب می باشند.

کدام یک از انواع آجر چینی نما زیباتری دارند؟

بیشتر انواع آجر چینی زیبا هستند و هر کدام کاربرد خود را دارند و بسته به سلیقه افراد میتوانند مورد استفاده قرار گیرند

مسن تر

مشخصات بهترین آجرنما نسوز جذاب در سال 2022

جدیدتر

آجر رستیک چیست؟ همه چیز درباره آجر رستیک

‏4 در مورد “همه چیز در مورد انواع چیدمان آجر: از آجر چینی مدرن تا سنتی

  1. این نوع چیدمان آجر که آجر ها رو به صورت ستونی و گرد مثل دودکش ها کنار هم میچینن تا بیاد بالا هم اسم خاصی داره؟ چی می گن به این نوع؟

  2. از نسل های قبل هنر آجرچینی یکی از هنرهای ایرانیان بوده شما اگه بناهای قدیمی که با آجر ساخته شده رو ببیتید حقیقتا از زیباییش لذت می برین و داشتن چنین معمارهای هنرمندی یکی از افتخارات ماست

    • با سلام و احترام
      واقعا زیبای نمای ساختمان با آجر بخصوص آجرهای سنتی و خشت دستی نمای بسیار زیبا به ساختمان میده نمایی از اصلالت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید